e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
Temel Hak ve Özgürlükler Boyutuyla 15 Temmuz Paneli Düzenleniyor
Temel Hak ve Özgürlükler Boyutuyla 15 Temmuz Paneli Düzenleniyor
05.07.2024
A- A+

Temel hak ve hürriyetlerin varlığı, canlı bir demokrasi ve işleyen bir hukuk devletine bağlıdır. Demokratik hukuk devleti ise, insan haklarının tesis edildiği ve korunduğu bir düzenle mümkündür. Bu simbiyotik ilişki, bütünsel bir karakter taşır. Seçilmiş iktidara müdahale eden askerî darbeler, insanlık onurunu ayaklar altına almış; insanların hayatlarını kaybetmesine, işkence ve kötü muameleye maruz kalmasına, özgürlük ve güvenlik haklarının gasp edilmesine ve birçok temel hak ve hürriyetin yok sayılmasına yol açmıştır. Ülkemiz, bir asırlık tarihinde birçok darbeye tanıklık etmiş ve hak ihlallerine maruz kalmıştır. Türkiye siyaseti, bu acı belleğe bir tepki olarak gelişmiş ve askerî vesayet anlayışına uzun ve sancılı bir sürecin ardından son verilmiştir.

Bu olumlu gelişimi tersine çevirmek isteyen Fethullahçı Terör Örgütü, 15 Temmuz 2016’da hain bir askerî darbeye girişmiştir. Demokratik hukuk devletinin yok edilmek istendiği bu kalkışma, Türk milletinin aktif yurttaşlık bilinci ve demokrasiye olan inancıyla bastırılmıştır. İradesine sahip çıkan millet, 15 Temmuz gecesi büyük bir bedel ödemiş ve yüzlerce evladını feda etmiştir. Tekrar yaşanmaması adına insan hakları ve hukuk devleti bilincinin diri tutulması gerektiği ve temel hak ve özgürlükler ile demokrasinin muhafaza edilmesi gerektiği bilinen bir gerçektir. Bu doğrultuda, Kurumumuz tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü anma etkinlikleri kapsamında, 12 Temmuz Cuma günü saat 15.00’te “Temel Hak ve Özgürlükler Boyutuyla 15 Temmuz” başlıklı bir panel düzenlenmesi planlanmaktadır.

Panelimiz belirtilen gün ve saatte Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Ana Bina Konferans salonunda gerçekleştirilecek olup katılım için herhangi bir başvuru aranmamaktadır. Herkesin katılımına açık olacak olan Temel Hak ve Özgürlükler Boyutuyla 15 Temmuz Paneli’nin programı aşağıda yer almaktadır.

Panel Hakkında Ayrıntılı Bilgi ve Soru İçin İrtibat: 0 312 422 76 93

      

 

Paylaş :