e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
Kurul Üyemiz Ünal Sade Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi 93'üncü Oturumu Kapsamında Cenevre'de Temaslarda Bulundu
Kurul Üyemiz Ünal Sade Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Komitesi 93'üncü Oturumu Kapsamında Cenevre'de Temaslarda Bulundu
19.05.2023
A- A+

Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Komitesi’nin Cenevre’de gerçekleşen 93’üncü oturumu kapsamında “Türkiye Dördüncü ve Beşinci Dönemsel Raporu” değerlendirme toplantısı düzenlenmiştir. Kurul Üyemiz Ünal Sade ve beraberindeki heyet tarafından söz konusu raporların değerlendirildiği ve 17-18 Mayıs 2023 tarihlerinde gerçekleştirilen iki oturuma katılım sağlanmıştır.

17 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilen birinci oturumda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Sn. İsmail Ergüneş tarafından açış konuşması yapılmış, ardından yaklaşık 3 saat süren ilk soru cevap oturumu başlamıştır. Açış konuşmasının ardından Ülke Görev Gücü (Country Task Force) üyelerinin sorularına geçilmiş, bu çerçevede kümeler halinde genel uygulama örnekleri, çocuk tanımı, genel ilkeler, medeni haklar ve özgürlükler, çocuğa karşı şiddet ve aile ortamı gibi konular ele alınmıştır. Sorulara yönelik cevapların bitmesinden sonra ikinci tur sorular sorulmuş, bu doğrultuda engelli çocuklar, temel sağlık konuları, eğitim ve kültürel faaliyetler, özel koruma önlemleri, rapora ilişkin gözlemler gibi konular ele alınmıştır.

18 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirilen ikinci oturumda ise ikinci tur sorular cevaplandırılmış, soru cevap kısmının akabinde Ülke Görev Gücü Koordinatörü tarafından gözlemler sunulmuş ve son olarak heyet başkanı tarafından bir konuşma gerçekleştirilmiştir.

Cenevre temasları kapsamında heyetimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin BM Cenevre Ofisi Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sn. Güven Begeç ile bir görüşme gerçekleştirmiştir. Söz konusu görüşmede uluslararası arenada Türkiye'nin insan hakları ve insani diplomasi alanlarında gerçekleştirdiği çalışmalar ele alınmıştır.

Heyetimiz, Cenevre’de bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Sn. İsmail Ergüneş ve Kamu Denetçisi Sn. Özlem Tunçak ile de toplantı sonrası bir araya gelmiştir. Görüşmelerde Kurumumuzun insan haklarının korunması ve geliştirilmesi, ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik ile ulusal önleme mekanizması alanlarında gerçekleştirdiği faaliyetler yanında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Kamu Denetçiliği Kurumunun insan hakları alanında gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulunulmuştur.

Paylaş :