İzmir Çocuk Cezaevi ve Geri Gönderme Merkezine Ziyaret

İzmir Çocuk Cezaevi ve Geri Gönderme Merkezine Ziyaret

Kurum 2. Başkanı Mesut Kınalı, Kurul üyesi Mehmet Emin Genç, Başkan Yardımcısı Selahattin Doğan, Hâkime Gülden Demirel Kaymaz ve uzman yardımcıları Ertuğrul Yazar, Ezgi Kaşkaval Okyay ve Özlem Demir Yazar’dan oluşan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Heyeti 24-25 Mayıs 2018 tarihlerinde Ulusal Önleme Mekanizması bağlamında İzmir Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ile İzmir/Harmandalı Geri Gönderme Merkezini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Ziyaret kapsamında İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru ve Aliağa Cumhuriyet Başsavcısı Adem Aydemir’e nezaket ziyareti gerçekleştirilerek Kurumun görev ve yetkileri hakkında bilgi verildi ve fikir alışverişinde bulunuldu.

Özgürlüğünden mahrum bırakılan ya da koruma altına alınan kişilerin bulundukları yerlere haberli veya habersiz düzenli ziyaretler gerçekleştirme görevini haiz TİHEK Heyeti önce İzmir Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda alıkonulan çocuklarla sonra da İzmir/Harmandalı Geri Gönderme Merkezi Müdürlüğü’nde alıkonulan yabancılarla ve düzensiz göçmenlerle birebir görüşmeler gerçekleştirdi.

 

 

 

Close