e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
IV. Semerkant İnsan Hakları Forumuna Katılım Sağlandı
IV. Semerkant İnsan Hakları Forumuna Katılım Sağlandı
14.06.2024
A- A+

Özbekistan Cumhuriyeti Ulusal İnsan Hakları Merkezi’nin öncülüğünde, 13-14 Haziran 2024 tarihlerinde Semerkant’ta “Çevresel Zorluklar: Değişen Dünyada İnsan Haklarının Geleceği için Sürdürülebilir Çözümlerin Sağlanması” temalı IV. Semerkant İnsan Hakları Forumu düzenlenmiştir. Bahse konu Foruma, Kurul Üyemiz Av. Zennure Ber ve Uzman Yardımcısı Mübeccel Ece Kaymaz Kurumumuzu temsilen katılım sağlamıştır.

Başta Birleşmiş Milletler temsilcileri olmak üzere birçok ülkeden Ombudsmanların, UİHK ve STK temsilcilerinin katılım sağladığı Forum’da; ‘Uluslararası Kuruluşların Liderliği ve Ulusal İnsan Hakları Kurumları'nın Çevresel Zorlukların Çözümünde ve İnsan Haklarının Korunmasındaki Rolü’, ‘İklim Değişikliğinde Küresel Eğilimler ve Kırılgan Gruplar Bağlamında Sosyal, Ekonomik Haklar Üzerindeki Etkileri’ ve ‘İklim Değişikliği Durumunda İnsan Haklarını Korumaya Yönelik Küresel Stratejiler ve İşbirliği-İnsan Hakları Bağlamında İklim Girişimlerinin Uygulanmasında İş Dünyası ve Sivil Toplumun Rolü’ başlıkları tartışılmıştır.

Özbekistan İnsan Hakları Milli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Akmal Saidov’un, Kurul Üyemiz Av. Zennure Ber'i kabullerinde yapılan ikili görüşmede, iki ülkenin insan hakları kurumları arasında kurumsal iş birliği imkânlarının geliştirilmesi imkânları ele alınmıştır. Heyetimize toplantıya katılımlarından ötürü teşekkür ve hediye takdim edilmiştir.

Özbekistan Ombudsmanı Eshmatova Feruza Farhadovna ile heyetimiz arasında gerçeklesen görüşmede kurumlar arası işbirliği ve birlikte gerçekleştirilebilecek projelerle ilgili görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Heyetimiz Semerkant Başkonsolosumuz Salih Caner’i makamında ziyaret etmiş, program sırasında göstermiş oldukları destekten dolayı teşekkürlerini iletmiştir.

Paylaş :