e-Başvuru
Erişilebilirlik Menüsü
İsrail’in Filistin’in Han Yunus Kenti’nde Sivillerin Bulunduğu Okullara Yaptığı Saldırılar Hakkında Basın Açıklaması
İsrail’in Filistin’in Han Yunus Kenti’nde Sivillerin Bulunduğu Okullara Yaptığı Saldırılar Hakkında Basın Açıklaması
10.07.2024
A- A+

İsrail’in 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana, Filistin’de bulunan sivil halka yönelik insancıl hukuk normlarını ve uluslararası hukuku ihlal eden şiddetli saldırıları devam etmektedir. Uluslararası insan haklarının hiçe sayıldığı saldırıların hedefinde hastaneler, ibadethaneler, okullar ve sivil yerleşim yerleri yer almaktadır. Bu saldırılar neticesinde çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere binlerce masum sivil hayatını kaybetmiştir. Sivillere yönelik gerçekleştirilen saldırılar kapsamında son dört günde dört farklı okul İsrail güçleri tarafından bombalanmıştır.

6 Temmuz 2024 tarihinde Gazze’nin orta kesiminde yer alan Nuseyrat’ta Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansına (UNRWA) ait bir okula yönelik saldırıda çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 16 kişi hayatını kaybetmiş, 50 kişi yaralanmıştır. Bu saldırıdan bir gün sonra ise İsrail ordusu, Gazze’nin kuzeyinde yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı “Kutsal Aile” Okulunu bombalamış, saldırı sonucu 4 Filistinli hayatını kaybetmiştir. Yerlerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı okullara saldırılarını sürdüren İsrail, 8 Temmuz 2024 tarihinde yine Nuseyrat’ta UNRWA’ya ait bir okulu daha hedef almış ve saldırıda çok sivil yaralanmıştır.(1) Son olarak Han Yunus kentinin doğusundaki Abesan beldesinde yerlerinden edilmiş kişilerin barındığı bir okulun hedef alındığı saldırıda, çoğunluğu çocuk ve kadın olmak üzere 29 kişi yaşamını yitirmiş, 49’dan fazla kişi yaralanmıştır. (2) (3)

Uluslararası kamuoyu tarafından gösterilen tüm tepkilere rağmen 7 Ekim 2023’ten bu yana devam eden saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 38 bin 243’e, yaralananların sayısı ise 88 bin 33’e yükselmiştir. (4) Filistin’de bulunan masum ve savunmasız sivil halka yönelik olarak devam eden sistematik saldırılar, İsrail’in asıl amacının Filistin halkını soykırım suretiyle yok etmek olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. 1949 Tarihli Cenevre Sözleşmeleri ve Ek Protokolleri uyarınca savaş esnasında dahi sivillerin korunması ve gözetilmesi esas olup sivil bir can kaybına veya sivillerin yaralanmasına neden olacak müdahalelerden kaçınılması insancıl hukukun zorunluluklarındandır. Uluslararası Ceza Mahkemesi Roma Statüsüne göre ise sivil halka karşı bilinçli saldırılar savaş suçu teşkil etmektedir. Ancak İsrail, tüm bu uluslararası hukuk ve insancıl hukuk kurallarını hiçe sayarak çocuk, yaşlı ve kadın demeden özellikle sivil bölgeleri hedef almaya devam etmekte ve tüm dünyanın gözleri önünde savaş suçu işlemektedir.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu olarak, İsrail tarafından Gazze’deki sivil halka yönelik sistematik ve yaygın bir şekilde gerçekleştirilen ve Roma Statüsü kapsamında savaş suçu teşkil eden saldırıları bir kez daha telin ediyor, uluslararası toplumun tüm aktörlerini Gazze’de devam eden hak ihlalleri karşısında daha etkili bir rol üstlenmeye davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


 

  1. https://www.aa.com.tr/tr/dunya/israil-son-4-gunde-yerinden-edilmis-filistinlilerin-sigindigi-4-okula-saldiri-duzenledi/3270913 (E.T.: 10.07.2024)
  2. https://www.aa.com.tr/tr/gundem/disisleri-bakanligi-israilin-han-yunustaki-okula-saldirisini-lanetledi/3270664 (E.T.: 09.07.2024)
  3. https://www.aa.com.tr/tr/dunya/israilin-han-yunusta-filistinlilerin-sigindigi-okulu-vurmasi-sonucu-olenlerin-sayisi-29a-yukseldi/3270753 (E.T.: 10.07.2024)
  4. https://www.aa.com.tr/tr/dunya/israilin-han-yunusta-filistinlilerin-sigindigi-okulu-vurmasi-sonucu-olenlerin-sayisi-29a-yukseldi/3270753 (E.T.: 10.07.2024)

 

Paylaş :