Dünya Çocuk Hakları Günü Basın Açıklaması

Dünya Çocuk Hakları Günü Basın Açıklaması

1954 yılında, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda ortaya atılan evrensel bir çocuk günü oluşturulması fikri neticesinde, her yıl 20 Kasım’da Evrensel Çocuk Günü (Universal Children’s Day)/Çocuk Hakları Günü kutlanmaktadır.

193 ülke tarafından imzalanan ve Türkiye’nin de taraf olduğu Çocuk Haklarına Dair Sözleşme en fazla ülke tarafından imzalanan ve en kısa zamanda yürürlüğe giren uluslararası belge olma özelliğine sahiptir.

Ne var ki, UNICEF tarafından yayımlanan “Çocuk Ölüm Oranları ve Trendleri” adlı rapora göre, 1 milyardan fazla çocuk, ağır biçimde beslenme, su, temizlik, temel sağlık hizmetlerine erişim ve eğitim gibi temel mal ve hizmetlerden yoksundur. Dünyada her yıl yaklaşık 9.2 milyon, yani her bir dakikada en az 15 çocuk hayatını kaybetmektedir.

Günümüzde, en az yoksulluk kadar ülke içinde yaşanan çatışmalar da çocukların bugün ve yarınlarını ellerinden almaktadır. 2011 yılında Suriye’de başlayan iç savaş neticesinde hayatını kaybeden çocuk sayısı 10 bin civarındadır. Myanmar’da Müslümanlara yönelik gerçekleştirilen katliamlar neticesinde de maalesef çok sayıda çocuk hayatını kaybetmektedir.

Bir vahim tablo da Avrupa kıtasının ortasında yaşanmaktadır. Avrupa Polis Örgütünce verilerine göre son iki yıl içerisinde 10 binin üzerinde göçmen çocuk Avrupa Birliği ülkelerine geldikten sonra kaybolmuştur ve çocukların akıbeti hakkında bilgi bulunmamaktadır.

Dünya genelinde 30 milyona yakın çocuk zulüm, şiddet, çatışma gibi nedenlere bağlı olarak zorla yerinden edilmiştir.  Dahası 75 bin civarında çocuk da ya refakatsiz ya da ailesinden ayrılmış durumdadır.

Çocuklar sadece geleceğimiz değil aynı zamanda bugünümüzdür. İşte bu nedenle çocuklarımızın, kendilerini gerçekleştirebilmeleri için hakları tanınan ve korunan birer birey olarak kabul edilmelerinin büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Tüm çocuklarımızın barış, güven ve huzur dolu bir dünyada yaşamalarını temenni ediyor, Dünya Çocuk Hakları gününü en içten dileklerimle kutluyorum.

 

Süleyman ARSLAN

          Başkan

Close