18 Aralık Dünya Göçmenler Günü Mesajı

18 Aralık Dünya Göçmenler Günü Mesajı

Göç hareketliliği günümüzde İkinci Dünya Savaşından bu yana en yoğun zamanını yaşamaktadır. Son 30 yılda uluslararası göçmen sayısı 75 milyondan 200 milyona çıkmıştır.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği verilerine göre, 2016 yılı sonu itibarıyla dünya genelinde mevcut 65,6 milyon insan zorla yerinden edilmiş konumdadır. Bunlardan 22,5 milyonu mülteci, 2,8 milyonu ise sığınmacıdır.

Ülkemiz özellikle Suriye’de yaşanan dram nedeniyle büyük bir göçmen akınıyla karşı karşıya kalmıştır. Ev sahipliği yaptığı 3,5 milyondan fazla mülteci ile son 3 yıldır dünyada en fazla göçmen ve mülteci barındıran ülke konumundadır. Birleşmiş Milletler verilerine göre son 20 yıldaki hızıyla artmaya devam ederse, dünyadaki uluslararası göçmenlerin sayısının 2050 yılında 405 milyona ulaşması tahmin edilmektedir.

Göçmenler ve mülteciler konusu ülkeler arasında işbirliği, külfet paylaşımı ve kolektif eylem birliğini elzem kılmaktadır. Konunun sosyal, ekonomik, psikolojik, güvenlik, hukuki ve diğer tüm boyutları her platformda ele alınmalı ve dünya kamuoyunun dikkati bu göç olgusuna ve temellerine odaklanmalıdır.

Kurumumuz, 18 Aralık 1990 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda kabul edilen Tüm Göçmen İşçilerin ve Aile Fertlerinin Haklarının Korunmasına Dair Uluslararası Sözleşme’ye istinaden ilan edilen bu gün dolayısıyla göçmen olgusuna, sebeplerine ve sorunlarına dikkat çekmek istemektedir.

Göçmenlere kuçak açan ülkemizi ve diğer ülkeleri bu vesileyle kutluyoruz.

Close