ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in Başkenti Olarak Tanımasına Yönelik Basın Açıklaması

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in Başkenti Olarak Tanımasına Yönelik Basın Açıklaması

Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs, esaretinin yüzüncü yılında yeni bir hüzünle daha karşı karşıya kalmış bulunuyor. ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması bölgeye barış getirmeyecek, tam aksine bölgeyi savaş alanına döndürecektir. Kudüs Müslümanların onurudur. Bu kararın bölgede çok daha fazla insan hakları ihlaline neden olacağını öngörüyor ve kararı şiddetle reddediyoruz.

Bir buçuk milyar Müslümanın ve tüm dünyanın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmeyeceğini ve buna tepki göstereceğini umuyoruz.

Dünyada barışı tesis etmek amacıyla kurulmuş olan Birleşmiş Milletler’in kararlarını yok sayan ABD’nin bu adımını BM yaptırımsız bırakmamalıdır. Ne var ki BM Güvenlik Konseyinde ABD’nin veto yetkisinin olması dolayısıyla BM’nin ABD hakkında herhangi bir yaptırım kararı alması şaşırtıcı olacaktır. Bu gerçek, BM Güvenlik Konseyi’nin reforme edilmesi ihtiyacını açıkça ortaya koymaktadır.

Diğer yandan, İsrail’in 1967 Savaşında Filistin’i işgalinden sonra fanatik bir Yahudi’nin Mescid-i Aksa’yı kundaklaması üzerine kurulmuş olan İslam İşbirliği Teşkilatı, kuruluş amacına uygun olarak Kudüs’e sahip çıkmalı, birlik ve beraberlik içinde kendi özgün ve özgür politikalarını ortaya koymalıdır. Bu bağlamda, sayın Cumhurbaşkanımızın  acil kodlu çağrısı üzerine İİT Zirvesi'nin İstanbul'da toplanacak olmasını büyük bir fırsat olarak değerlendiriyoruz.

Her şeye rağmen gelecek günlerin hakkın ve adaletin aydınlığının yaşanacağı günler olacağına inanıyoruz.

Bir kez daha ifade ediyoruz: Kudüs Özgür Filistin’in başkentidir. Kudüs, dünya Müslümanlarının kalbidir.

Close